[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره دانشگاه::
درباره روابط عمومی::
معرفی افراد::
فرآیندهای کاری::
تماس با ما::
اخبار دانشگاه::
افتخارات دانشگاه::
سایت های مرتبط::
تسهیلات پایگاه::
اخبار ورودی های جدید سال 99::
آرشیو ماهنامه خبری وزارت علوم::
آرشیو گزارش های تصویری::
تور مجازی::
::
آرشیو نشریه پیام

AWT IMAGE

AWT IMAGE

نشریه پیام شماره 86

نشریه پیام شماره 85
نشریه پیام شماره 84

نشریه پیام شماره 83

نشریه پیام شماره 82

نشریه پیام شماره 81

نشریه پیام شماره 80

آرشیو نشریه پیام

..
آرشیو خبرنامه الکترونیک دانشگاه

AWT IMAGE

خبرنامه شماره ۳۲۹

خبرنامه شماره ۳۲۸

خبرنامه شماره ۳۲۷

خبرنامه شماره ۳۲۶

خبرنامه شماره ۳۲۵

خبرنامه شماره ۳۲۴

خبرنامه شماره ۳۲۳

خبرنامه شماره ۳۲۲

خبرنامه شماره ۳۲۱

آرشیو خبرنامه الکترونیک

..
حدیث هفته

پیامبر خدا صلی‏ الله ‏علیه و ‏آله :
قَیِّدُوا العِلمَ بالکِتابِ
علم را ، با نوشتن در بند بکشید .

کنز العمّال : ۲۹۳۳۲

..
آرشیو خبرنامه آموزش عالی
..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: سیزدهمین جشنواره بین المللی حرکت در دانشگاه علم و صنعت ایران افتتاح شد ::
 | تاریخ ارسال: 1399/12/23 | 
سیزدهمین جشنواره بین المللی حرکت در دانشگاه علم و صنعت ایران افتتاح شد

 
 
آیین گشایش سیزدهمین جشنواره بین المللی حرکت با حضور معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، به صورت مجازی در مجتمع فرهنگی امام خمینی (ره) دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار شد.
در مراسم افتتاح این جشنواره بین المللی، پس از تلاوت آیاتی از کلام نور و پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران، دکتر ارجمندی (معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه و دبیر سیزدهمین جشنواره بین المللی حرکت) با شادباش عید مبعث، تبریک پیشاپیش نوروز ۱۴۰۰ و بزرگداشت روز شهید، حضور همه دوستداران علم و دانش در مراسم افتتاحیه سیزدهمین جشنواره بین المللی حرکت را خیرمقدم گفت و آرزو کرد با از بین رفتن ویروس منحوس کرونا، بار دیگر دیدارها تازه و شور و نشاط حضور، به همایش‌ها و جشنواره‌ها بازگردد. وی در ادامه سخنانش با اشاره به میزبانی دانشگاه در برگزاری سیزدهمین جشنواره بین المللی حرکت افزود: دانشگاه علم و صنعت ایران مفتخر به میزبانی این دوره از جشنواره بین المللی حرکت است. امیدواریم میزبان خوبی برای دانشجویان و مهمانان جشنواره باشیم و از خداوند خواستاریم که در مسیر خدمت به جوانان و دانشجویانی که در مسیر علم و دانش کوشا هستند، ما را موفق بدارد و بتوانیم خدمت گذاری صادق در عرصه‌های علمی، فرهنگی، باورهای الهی و مسئولیت‌های اجتماعی باشیم.

 

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه در بخش دیگر سخنرانی خود با اشاره به تغییر نگاه دانشگاه‌ها به کارکرد آنها، گفت: امروزه ارتباط دانشگاه با جامعه تبدیل به اصل غیر قابل انکاری شده است و دانشگاه‌ها تلاش می‌کنند این ارتباط را هر چه قویتر به نمایش گذارند و با توجه به نیازهای جامعه اقدام به توسعه خویش نمایند. در این راستا دانشگاه علم و صنعت ایران، ضمن برقراری رابطه عمیق و معنادار با جامعه، حل مشکلات اجتماعی را از اولویت‌های خویش قرار داده و در برنامه راهبردی پنجم توسعه این دانشگاه، موضوع ترویج مسئولیت پذیری اجتماعی، از محورهای اساسی است.
دبیر سیزدهمین جشنواره بین المللی حرکت با تاکید بر اینکه دانشجویان پیشرو و فعال، پل ارتباطی دانشگاه و نیازهای اجتماعی جامعه هستند، گفت: انجمن های علمی، نمونه ای موفق از گروه های دانشجویی در بروز و ظهور استعدادها و خلاقیت ها و شکوفایی علمی دانشجویان هستند که به ارتباط دانشگاه و جامعه کمک می کنند.

دکتر ارجمندی در پایان با تصریح بر این مطلب که دانشگاه علم و صنعت ایران در سال های اخیر، بسترهای مساعد و مناسبی را برای فعالیت های دانشجویان جهت کمک به حل مشکلات جامعه فراهم آورده است، گفت: یکی از بهترین این بسترها ۲۱ انجمن علمی دانشگاه هستند که علیرغم تعطیلی ظاهری دانشگاه‌ در دوران کرونا، ده‌ها وبینار علمی دانشگاهی، ملی و بین المللی برگزار کردند و بیش از ۵۰۰ ساعت برنامه آموزشی را برای حدود ۳ هزار نفر در سامانه مجازی دانشگاه ارایه کردند و جالب توجه اینکه در همین دوران، کتاب انجمن های علمی دانشگاه نیز برگزیده جشنواره دکتر حسابی شناخته و معرفی شد. وی افزود: سیزدهمین جشنواره ارزشمند بین المللی حرکت، نتیجه فعالیت انجمن‌های علمی دانشگاه‌های داخل و دیگر کشورهای شرکت کننده است و امیدواریم دانشجویان و اعضای هیات علمی از فرصت‌های ایجاد شده توسط آن، بهره مند شوند.
پس از آن دکتر غفاری (معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری)، ضمن تقدیر از دانشگاه علم و صنعت ایران برای برگزاری این رویداد مهم علمی دانشجویی گفت: بزرگوارانی که از اولین دوره جشنواره در برگزاری آن اهتمام و مشارکت داشته اند، به خوبی از جایگاه این فعالیت بزرگ و درخشان آگاه بوده اند و اگر چنین نبود، چنین مشارکتی را در مجموعه انجمن‌های علمی شاهد نمی‌بودیم.

 

وی تاکید کرد: آنچه امروزه داریم و همه وسعت و افزوده‌ها و دارایی‌های جشنواره حرکت، حاصل تلاش دانشجویان است و خوشحالیم که هم دانشجویانی که از روزهای اول آغازین جشنواره حرکت، مشارکت کردند و هم دوستان آنها که این جشنواره را استمرار دادند و با اقبال و تلاش خود آغازگر حرکتی وسیع در فضای علمی کشور شدند و هم همه همکاران دانشگاهی و ستادی که در برگزاری این جشنواره ها نقش داشته‌اند، به خوبی از ضرورت و اهمیت جشنواره حرکت، آگاه بوده‌اند و هر ساله با همراهی دانشجویان، نقطه‌های تازه‌تر و نویی بر این جشنواره افزوده‌اند.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در ادامه تاکید کرد: خوشبختانه امروز جشنواره بین المللی حرکت هم در سطح ملی و هم جهانی به خوبی شناخته می شود و این حاصل اهتمام یکایک افرادی است که این حرکت را با قوت و جدیت دنبال کردند. وی افزود: بالندگی، رشد و تکاپوی یک جامعه، وابسته به تلاش و اهتمام افراد آن است بخصوص هنگامی که تلاشی عالمانه و از سر تعهد و بر مبنای رضایت درونی کنشگران اجتماعی و صاحبان آن حرکت باشد، بالندگی چشمگیری اتفاق می‌افتد و حرکت در انجمن‌های علمی دانشجویی از این جنس است. آورده های انجمن‌ها نیز برای خود دانشجو، تشکل، دانشگاه، وزارت عتف و در نهایت برای کشور خواهد بود.
دکتر غفاری در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به اینکه امروزه در دنیای علم به ثمر رسیدن فعالیت‌ها نیازمند شبکه‌ای شدن آنهاست، گفت: فعالیت علمی باید بتواند خود را در یک منظومه تعریف کند و شکل گیری این منظومه، بیش از هر چیز نیازمند مجموعه ای از اتصالات است. وقتی واحدهای پراکنده، مکمل یکدیگر می‌شوند به اتحاد بیشتری دست می یابند که مایه پیروزی و قوت آنهاست و خوشبختانه این وضعیت را در انجمن‌های علمی می‌بینیم. وی تصریح کرد: جدا از اینها هدف دیگری که در صف و ستاد باید دنبال شود، تشکیل انجمن های علمی بین رشته‌ای است. چراکه در دنیای امروز، رویش‌های انجمن‌ها منوط به این است که هر دپارتمان فراتر از رشته خود را ببیند تا به کارآیی بیشتری دست یابد. همه علوم با حیات اجتماعی سر و کار دارند و به دنبال این هستند که زندگی بهتر و با کیفیت بیشتری داشته باشیم که در آن، مطلوب‌ها حاکمیت بیشتری داشته باشند و با چنین نگاهی، دیگر نمی‌توان علوم را به صورت نقطه ای دید و باید علوم بین‌رشته ای را مود توجه قرار داد و به دنبال افق‌های تازه بود.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت عتف در پایان با تاکید بر اینکه انجمن‌های علمی دانشجویی به دلیل تاریخ و سابقه خود، انباشتی از دانش و تجربه هستند گفت: این انجمن ها می توانند بازوی موثری برای دانشگاه اجتماعی و موثر که به مسایل پیرامون خود حساس است، باشند و نگاه مدبرانه، واقع گرایانه و برنامه مداری را می طلبند تا فهم مناسبی از جامعه داشته و بتوانند در رفع تنگناهای آن گام بردارند.
وی از تک تک دانشجویان انجمن‌های علمی، کارشناسان و مدیران دست اندرکار و معاونین فرهنگی و روسای دانشگاه‌ها تقدیر کرد و از روسای دانشگاه‌ها و معاونین فرهنگی و اجتماعی آنها خواست حمایت‌های خود را با سعه صدر بیشتر و تمام توان استمرار دهند چرا که رشد انجمن‌های علمی یعنی اعتلای دانشگاه.
در ادامه مراسم افتتاحیه، کلیپ سخنان دکتر واعظی (معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شهید بهشتی و دبیر بخش ایده‌شو جشنواره) به نمایش گذاشته شد. وی درباره روند برگزاری بخش ایده شو گزارش مجملی ارایه کرد.

 

دکتر واعظی با اشاره به اینکه در سیزدهمین جشنواره بین المللی حرکت، شاهد برگزاری سومین دوره ایده شو هستیم که دبیرخانه دائمی آن در دانشگاه شهید بهشتی مستقر است، هدف از راه اندازی بخش ایده شو را ایجاد شور و نشاط علمی، شناسایی ایده های خلاقانه و ترویج فرهنگ ایده پردازی در جامعه برای حل مشکلات کشور عنوان کرد و گفت: بخش ایده شو دارای ۴ محور است و در جشنواره سیزدهم، جمعا ۹۶ ایده محوری در قالب ۴۲ تیم و با مشارکت ۳۶ دانشگاه به دبیرخانه واصل شد. ۱۱ مربی در قالب ۵ کارگاه آموزشی ایده تا عمل، امر آموزش را بر عهده داشتند و در نهایت ۲۴ ایده به مرحله بعد راه یافتند که باید در ۲۰۰ ثانیه، ایده خود را به صورت ویدئو، ضبط و ارایه می دادند. در ادامه، ۸ ایده برتر وارد مناظره شدند که در نهایت، ۳ ایده به عنوان برتر انتخاب و در اختتامیه معرفی و تقدیر خواهند شد.
 
در ادامه، مهندس فلاح (دبیر علمی سیزدهمین جشنواره بین المللی حرکت)، گزارشی از فعالیت های دبیرخانه و روند برگزاری جشنواره ارایه داد. وی با ذکر این مطلب که دبیرخانه جشنواره سیزدهم از زمان پایان جشنواره دوازدهم در ۲۱ مردادماه ۱۳۹۹ آغاز به کار کرد و پس از بازنگری در فرآیند داوری، آبانماه ۹۹ دستورالعمل جشنواره سیزدهم را منتشر کرد، گفت: مهلت ارسال آثار به دبیرخانه تا ۲۰ دیماه بود و آثار دریافتی ۲۵ دیماه جمع‌بندی شد.
 

دبیر علمی جشنواره در خصوص آثار دریافتی گزارش کرد: به طور کلی ۱۴۲۷ اثر دریافت شد که به تفکیک، ۹۶ اثر در بخش کارآفرینی؛ ۶۶ اثر در بخش کتاب؛  ۳۰۲ اثر در بخش انجمن برتر؛ ۸۳ اثر در بخش ویژه؛ ۱۴۹ اثر در بخش مسابقه؛ ۲۶۶ اثر در بخش نشریه؛ ۲۱۵ اثر در بخش فعالیت خلاقانه؛ ۱۲۰ اثر در بخش محتوای دیجیتال؛ ۵۰ اثر در بخش اختراع؛ ۴۸ اثر در بخش انجمن پویا و ۳۲ اثر در بخش دانشگاه برتر بوده اند. وی همچنین گفت: در مرحله داوری غیرحضوری، ۱۲۰ داور از رشته‌های مختلف از دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی کل کشور به مدت یک ماه آثار را ارزیابی کردند که در نهایت، ۵۳ اثر حایز رتبه اول؛ ۴۰ اثر دوم؛ ۳۴ اثر سوم و ۳۰ اثر شایسته تقدیر شناخته شدند.
در ادامه مراسم افتتاحیه کلیپ معرفی جشنواره حرکت پخش شد و سپس دکتر زهتاب (دبیر بخش انجمن پویای سیزدهمین جشنواره بین المللی حرکت) به معرفی این بخش از جشنواره و اقدامات آن پرداخت. وی گفت انجمن پویای جشنواره سومین سال فعالیت خود را می گذراند و با این هدف به جشنواره افزوده شد که به انجمن‌های علمی، دانشجویان و اساتید راهنما یادآوری کند علاوه بر انتخاب هدف برای انجمن علمی، انتقال تجربیات و گزارش فعالیت‌ها نیز مهم است. در واقع، انجمن پویا، انجمنی دیده شده که علاوه بر اینکه راه خود را به درستی انتخاب می کند، شیوه راه را نیز به دیگران منتقل می کند که چگونه بروید که به نتیجه برسید.

 

وی در خصوص معرفی روند فعالیت این انجمن نیز توضیح داد: در جشنواره امسال ۴۸ اثر از ۱۹ دانشگاه دریافت شد که در قالب ویدئوی ۵ دقیقه‌ای موضوعی که موفقیت آن ثبت شده را به انتخاب خودشان معرفی کرده بودند. طی داوری ۱۰ اثر برای ارایه نهایی انتخاب شدند که به صورت آنلاین کار خود را معرفی می کنند و بر اساس نظر داوران، اثر برگزیده انجمن پویا معرفی می شود.
در بخش پایانی این مراسم، غرفه‌های مجازی سیزدهمین جشنواره بین المللی حرکت توسط دکتر غفاری (معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت عتف) افتتاح شد.
 

گفتنی است سیزدهمین جشنواره بین المللی حرکت، ویژه آثار و دستاوردهای اتحادیه‌ها و انجمن‌های علمی دانشجویی، ۲۳ تا ۲۵ اسفندماه ۱۳۹۹ به میزبانی دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار می‌شود.
مراسم اختتامیه این جشنواره روز دوشنبه ۲۵ اسفندماه با حضور دکتر غلامی (وزیر علوم، تحقیقات و فناوری) و با معرفی برگزیدگان بخش های مختلف جشنواره برگزار خواهد شد.
دفعات مشاهده: 3140 بار   |   دفعات چاپ: 1809 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان

کلیه حقوق مادی ومعنوی این سایت متعلق به دانشگاه علم وصنعت ایران میباشد .هرگونه برداشت با ذکر منبع ، بلامانع است.

Persian site map - English site map - Created in 0.11 seconds with 48 queries by YEKTAWEB 4312