[صفحه اصلی ]    
بخش‌های اصلی
درباره دانشکده::
مدیریت دانشکده::
اعضای هیات علمی ::
معرفی افراد::
امور آموزش::
امور فرهنگی::
امور پژوهشی::
کارشناسی ارشد مجازی::
کارشناسی ارشد پردیس::
اخبار و رویدادها::
فضاهای آموزشی و تحقیقاتی ::
تسهیلات پایگاه::
تماس با ما::
::
ورود به سایت دروس
دانشجویان روزانه و پردیس
دانشجویان مرکز آموزش الکترونیکی
..
دفاعیه‌ها

دفاعیه های دکتری


دفاعیه های کارشناسی ارشد

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: نیما گنجی ::
 | تاریخ ارسال: 1399/11/28 | 

ارائه­ دهنده:

نیما گنجی 

  استاد راهنما:

 دکتر بهروز مینایی

هیات داوران:
 دکتر مرتضی آنالویی؛ دکتر سعیده ممتازی

زمان:
چهار شنبه ۱۳۹۹/۱۱/۲۹


آقای نیما گنجی  دانشجوی کارشناسی ارشد دکتر بهروز مینایی چهارشنبه  ۲۹ بهمن ماه از پروژه کارشناسی ارشد خود  تحت عنوان "ساخت نیمه‌خودکار پیکره استخراج رابطه در زبان فارسی و ارزیابی روش‌های مستقل از زبان موجود در مرزهای دانش برروی آن" دفاع خواهند نمود.

چکیده پایان نامه:

استخراج رابطه از وظایف اصلی استخراج اطلاعات نیز به شمار می‌رود که هدف آن شناسایی و طبقه‌بندی روابط معنایی بین جفت موجودیت‌ها در متن است. پیکره داده‌های موجود در زمینه‌ی استخراج رابطه را می‌توان در سه دسته گنجاند، یکی پیکره‌های مورد استفاده در استخراج سنتی که به صورت دستی حاشیه‌نویسی شده‌اند و دارای انواع روابط محدودی هستند، دسته‌ی دیگر پیکره‌های مورد استفاده در استخراج روابط آزاد هستند که در آن‌ها روابط و موجودیت‌ها به صورت دستی حاشیه‌نویسی شده‌اند با این تفاوت که انواع رابطه در آن‌ها به محدودیت ندارد، دسته‌ی آخر پیکره‌هایی هستند که در روش‌های باناظر از راه دور مورد استفاده قرار می‌گیرند و با استفاده از روش‌های ناظر از راه دور تولید شده‌اند و دارای انواع رابطه‌ی از پیش تعیین شده‌ هستند. ساخت پیکره‌های دانش برای استخراج رابطه با حاشیه‌نویسی دستی به زمان و نیروی انسانی زیادی نیاز دارد و در نهایت نیز حجم پیکره‌ی ساخته شده بسیار محدود بوده و همه‌ی انواع روابط را شامل نمی‌شود، در مقابل نیز پیکره‌هایی که به صورت کاملا خودکار و بدون دخالت خبره تولید می‌شوند دارای حجم مناسب اما از کیفیت قابل قبولی برخوردار نیستند. برای دست یافتن به مزایای هر دو روش می‌توان پیکره‌ها را به صورت نیمه خودکار استخراج کرد. به علاوه در زبان فارسی و در بخش استخراج رابطه پیکره‌های محدودی وجود دارند و پیکره‌های موجود نیز از نظر تعداد جملات، دقت و انواع رابطه‌های پوشش داده شده به اندازه‌ی کافی غنی نیستند و این باعث شده تا عملیات استخراج رابطه در زبان فارسی از کیفیت مناسبی برخوردار نباشد.
هدف از انجام این پژوهش ارائه‌ی روشی برای تولید نیمه‌خودکار و ارزیابی پیکره‌ی استخراج رابطه در زبان فارسی است. در این پژوهش روشی برای تولید پیکره‌های طلایی با دقت بالا و به روش نیمه خودکار به کمک پایگاه‌های دانش موجود در زبان فارسی ارائه می‌گردد که در آن بدون دخالت عامل انسانی بتوان پیکره‌های با حجم زیاد، دقت بالا و انواع رابطه‌های تحت پوشش تولید کرد. با استفاده از روش پیشنهادی پیکره‌ای با بیش از ۱۲۰۰۰۰ جمله‌ی با ۱۰۹ نوع رابطه تولید کرده‌ایم. امید است که نتایج به دست آمده از این تحقیق بتواند برای محققین و کسانی که در زمینه‌ی استخراج روابط در زبان فارسی قدم برمی‌دارند مفید باشد.
واژه‌های کلیدی: استخراج رابطه، استخراج پیکره داده، ساخت پیکره داده، پیکره داده فارسی، تولید نیمه‌خودکار پیکره، ارزیابی پیکره"دفاع به‌صورت آنلاین برگزار می‌شود"
  دانشکده مهندسی کامپیوتر مدیریت تحصیلات تکمیلی
دفعات مشاهده: 248 بار   |   دفعات چاپ: 34 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان
Persian site map - English site map - Created in 0.11 seconds with 53 queries by YEKTAWEB 4312