[صفحه اصلی ]    
بخش‌های اصلی
درباره دانشکده::
مدیریت دانشکده::
اعضای هیات علمی ::
معرفی افراد::
امور آموزش::
امور فرهنگی::
امور پژوهشی::
کارشناسی ارشد مجازی::
کارشناسی ارشد پردیس::
اخبار و رویدادها::
فضاهای آموزشی و تحقیقاتی ::
تسهیلات پایگاه::
تماس با ما::
::
ورود به سایت دروس
دانشجویان روزانه و پردیس
دانشجویان مرکز آموزش الکترونیکی
..
دفاعیه‌ها

دفاعیه های دکتری


دفاعیه های کارشناسی ارشد

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: سهیلا مهتابی- ۱۳۹۹/۰۳/۱۲ ::
 | تاریخ ارسال: 1399/3/11 | 

ارائه­ دهنده:

سهیلا مهتابی

  استاد راهنما:

سرکار خانم دکتر زینب موحدی

هیات داوران:
دکتر عیسی زارع‌پور، دکتر احمد خونساری

زمان:
دوشنبه ۱۲/۰۳/۱۳۹۹

ساعت ۱۷:۳۰
 

 


خانم سهیلا مهتابی  دانشجوی کارشناسی ارشد سرکار خانم دکتر زینب موحدی دوشنبه  ۱۲ خردادماه ساعت  ۱۷:۳۰  از پروژه کارشناسی ارشد خود  تحت عنوان "ارائه‌ی روشی برای تجمیع داده در اینترنت اشیاء بی‌سیم" دفاع خواهند نمود.

چکیده پایان نامه:
امروزه با توسعه‌ی اینترنت اشیاء، این فناوری دارای کاربرد گسترده‌ای در صنعت و زندگی شهری ‌است. با توجه به رشد روز افزون تعداد اشیاء بی‌سیم، توان محدود ادوات اینترنت اشیاء و تاثیر انرژی مصرفی بر روی آلودگی زیستی، یکی از چالش‌های اساسی اینترنت اشیاء صرفه‌جویی در انرژی است. یکی از روش‌های بهینه‌سازی مصرف انرژی تجمیع داده است که به معنای کاهش حجم داده به منظور کاهش انرژی مورد نیاز برای ارسال و پردازش داده است و دارای ۳ رویکرد متمرکز، مبتنی بر خوشه و مبتنی بر درخت است. در روش متمرکز، داده‌ها در گره‌ی مرکزی تجمیع می‌گردند. این روش به دلیل وابستگی به گره‌ی مرکزی دارای مقیاس‌پذیری پایینی است. در ادامه، روش مبتنی بر خوشه گره‌ها به خوشه‌های مجزا دسته‌بندی شده و داده‌های هر خوشه به طور جداگانه تجمیع می‌گردند. چالش اصلی این روش، پیچیدگی خوشه‌بندی با توجه به نیاز به سازگاری میان انواع داده جهت تجمیع و تاخیر ناشی از انتظار گره‌های یک خوشه جهت انجام عمل تجمیع در گره‌ی سرخوشه می‌باشد. با توجه به محدودیت‌های فوق، امروزه اغلب از رویکرد مبتنی بر درخت استفاده می‌شود که با ایجاد یک ساختار سلسله مراتبی، داده‌ها را تجمیع می‌نماید.
در این پژوهش، به منظور صرفه‌جویی در انرژی از تجمیع ‌ مبتنی بر درخت استفاده شده است. غالب روش‌هایی که تا کنون بر اساس تجمیع مبتنی بر درخت ارائه شده‌اند، تنها انرژی را در اهداف بهینه‌سازی خود مورد توجه قرار می‌دهند. در حالی که، توجه به معیار گذردهی در کنار انرژی مصرفی، علاوه بر بهبود میزان مصرف انرژی موجب بهبود کیفیت سرویس می‌شود. روش‌های معدودی که به این دو هدف در کنار هم توجه نموده‌اند، از تشکیل درخت، مسیریابی و زمان‌بندی یال‌ها به صورت هم‌زمان پشتیبانی نمی‌کنند. برای حل این مسئله، مدل TART-Optimal را پیشنهاد کردیم که هم‌زمان با صرفه‌جویی در انرژی با تشکیل درخت تجمیع، به تقسیم‌بندی زمان به برش‌های زمانی و زمان‌بندی یال‌ها با هدف افزایش گذردهی می‌پردازد. با توجه به پیچیدگی زمانی این مسئله، الگوریتم TART-ACO مبتنی بر کلونی مورچه را پیشنهاد کردیم. در این الگوریتم، به دلیل تجمیع داده‌های موجود در مسیرهای مختلف، فرایند تشکیل مسیرها به یکدیگر وابسته است. بنابراین، همه‌ی مورچه‌ها با همکاری یکدیگر یک درخت زمان‌بندی شده را تولید نموده و برای ارزش‌گذاری مسیرها و نیز درخت نهایی از ۲ نوع فرومون استفاده می‌نمایند. نتایج ارزیابی‌ها در مقیاس کوچک نشان می‌دهد که مدل TART-Optimal و الگوریتم TART-ACO نسبت مدل غیر هم‌زمان تشکیل و زمان‌بندی درخت (D-DAS)، از لحاظ میزان انرژی تجمیع و گذردهی دارای نتایج مطلوب‌تری بوده و بر اساس معیار ارزیابی درصد خطای میانگین مطلق، به ترتیب تا ۱۴% و ۸% عملکرد بهتری در به‌دست آوردن درخت تجمیع زمان‌بندی شده دارند.
 
واژه‌های کلیدی:
اینترنت اشیاء، صرفه‌جویی در انرژی، الگوریتم کلونی مورچه، تجمیع داده مبتنی بر درخت، زمان‌بندی یال‌ها
 

 

  دانشکده مهندسی کامپیوتر مدیریت تحصیلات تکمیلی

دفعات مشاهده: 857 بار   |   دفعات چاپ: 230 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان
Persian site map - English site map - Created in 0.09 seconds with 53 queries by YEKTAWEB 4312