دانشکده مهندسی کامپیوتر- دفاعیه ارشد
زیبا عارفی نژاد - 1398/04/26

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1398/4/26 | 

ارائه­ دهنده:

زیبا عارفی نژاد

  استاد راهنما:

 دکتر وصال حکمی
 
  استاد ممتحن خارجی :  دکتر بهادر بخشی
استاد ممتحن داخلی: دکتر  زینب موحدی

  زمان :  چهارشنبه   26  تیر ماه 1398

ساعت 10:00
 
مکان: دانشکده مهندسی کامپیوتر- طبقه سوم- اتاق 304


خانم زیبا عارفی نژاد دانشجوی کارشناسی ارشد آقای دکتر وصال حکمی چهارشنبه  26 تیر ماه ساعت   10:00 در اتاق 304 واقع در طبقه سوم دانشکده کامپیوتر از پروژه کارشناسی ارشد خود تحت عنوان "تخصیص منابع در ارتباطات دستگاه به دستگاه سلولی با اطلاعات وضعیت کانال نامعلوم" دفاع خواهند نمود.

چکیده پایان نامه:

پیشرفت روز افزون ارتباطات بی­سیم و مخصوصا مخابرات سلولی، گسترش دستگاه­های همراه کاربران، بلوغ سرویس­های مبتنی بر داده و ایجاد نیازمندی­های جدید در حوزه­های اینترنت اشیا، ارتباطات خودرویی، صنایع هوشمند و ... سیستم­های فعلی را به سرحد توانایی­های خود رسانده و روند افزایش انتظارات و تقاضاها، نیازمند تدابیر نوینی در طراحی سیستم­های مخابراتی خواهد بود. در طراحی سیستم­های آینده یکی از فناوری­های منتخب برای افزایش کارایی سیستم­ها و افزایش ظرفیت آن­ها، ارتباطات دستگاه به دستگاه (D2D) و همزیستی آنها با ارتباطات سلولی مجوزدار خواهد بود. این نوع ارتباط اجازه تبادل داده میان دو کاربر به صورت مستقیم و بدون نیاز به ایستگاه پایه را فراهم می­آورد. اگرچه این نوع ارتباط مزایای زیادی چون افزایش ظرفیت برای ما خواهد داشت ولی مشکلاتی چون افزایش تداخل برای کاربران سلولی را نیز در پی دارد. بهره­وری مناسب از این فناوری، نیازمند طراحی روش­های جدیدی برای تخصیص صحیح منابع موجود در شبکه به گره­ها و ارتباطات است.
در این پایان­نامه، مسأله تخصیص منابع برای پیکربندی ارتباطات D2D-سلولی را برای شرایطی بررسی نموده­ایم که اطلاعات وضعیت کانال (CSI) برای ما نامعلوم باشد. این کار بدین جهت مهم است که داشتن CSI لحظه­ای به صورت دقیق تقریبا برای ما غیر ممکن است و بنابراین نیازمند روش­هایی هستیم تا اتکای خود به CSI را کاهش دهیم.  با مرور کارهای پیشین، به این جمع­بندی می­رسیم که طیف گسترده­ای از مسائل تخصیص منابع را می­توان به صورت مسأله «انتساب کامل بهینه» در نظریه گراف نگاشت کرده و از الگوریتم­­های زمان-چندجمله­ای موجود برای حل آنها بهره برد. نوآوری اصلی پایان­نامه، بهره­گیری از راهکارهای مبتنی بر یادگیری ماشین و به طور خاص، مسأله «راهزن چندبازویی ترکیبیاتی» (CMAB) برای تعمیم «چارچوب تخصیص منابع مبتنی بر انتساب کامل» به شرایطی است که CSI در دسترس نیست. ما دو نمونه-مسئله را نیز در این چارچوب پیشنهادی جدید فرمول­بندی می­نماییم: نمونه مسأله (1): «تخصیص توأم رله و مُد عملیاتی» و نمونه مسأله (2): تخصیص توأم کانال و مُد عملیاتی. از طریق شبیه­سازی، کارایی روش پیشنهادی با روش­های مبتنی بر CSI کامل لحظه­ای، آماری، CSI ایستا و خطادار مورد مقایسه و ارزیابی قرار می­گیرد.
 
واژه‌های کلیدی: ارتباطات دستگاه به دستگاه، تخصیص منابع، وضعیت کانال نامعلوم، یادگیری مقاومتی.
 


  از اساتید بزرگوار، دانشجویان گرامی و دیگر متخصصان و علاقه مندان به موضوع دفاعیه دعوت
می شود با حضور خود موجبات غنای علمی و ارتقای کیفی را فراهم سازند.

  دانشکده مهندسی کامپیوتر مدیریت تحصیلات تکمیلی

نشانی مطلب در وبگاه دانشکده مهندسی کامپیوتر:
http://idea.iust.ac.ir/find.php?item=14.11064.57165.fa
برگشت به اصل مطلب