دانشکده مهندسی کامپیوتر- دفاعیه ارشد
سینا خرمی - 1398/02/28

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1398/2/24 | 

ارائه­ دهنده:

سینا خرمی

  استاد راهنما:

 دکتر محمدرضا کنگاوری

  استاد ممتحن خارجی :  دکتر کامبیز بدیع

استاد ممتحن داخلی: دکتر محمدرضا جاهد مطلق

  زمان :  شنبه  28 اردیبهشت ماه 1398

ساعت 17
  مکان: دانشکده مهندسی کامپیوتر- طبقه سوم- اتاق 304


آقای سینا خرمی دانشجوی کارشناسی ارشد آقای دکتر محمدرضا کنگاوری شنبه 28 اردیبهشت ماه ساعت   17:00 در اتاق 304 واقع در طبقه سوم دانشکده کامپیوتر از پروژه کارشناسی ارشد خود تحت عنوان ارائه یک مدل یادگیری شناختی براساس حافظه انجمنی دفاع خواهند نمود.

چکیده پایان نامه:

در این گزارش ابتدا مقایسه­ای میان یادگیری انسان و یادگیری ماشین انجام می­دهیم تا بتوانیم راه­های نزدیک­تر شدن یادگیری ماشین به یادگیری توسط انسان را مورد مطالعه قرار دهیم. ابتدا نظریه­های یادگیری در روانشناسی را مطالعه و بررسی کردیم تا بتوانیم بفهمیم که ذهن انسان چگونه یاد می­گیرد. سپس این نظریه­های شناختی را با مدل­های یادگیری ماشین موجود تطبیق دادیم تا بتوانیم به مدل ریاضی یادگیری انسان که همان یادگیری شناختی ماشین می­باشد برسیم. ویژگی­های جزئی که انسان در یادگیری و فراخوانی آن­ها را به­صورت ناخودآگاه انجام می­دهد و کمتر مورد توجه الگوریتم­های یادگیری ماشین قرار گرفته­اند را برای طراحی مدل شناختی پیشنهادی بررسی و آزمایش کردیم. با جمع­بندی مطالب عنوان­شده معماری پیشنهادی را طراحی کردیم و ویژگی­های آن را کاملا توضیح دادیم. با طراحی و پیاده­سازی این مدل پیشنهادی به هدف افزایش کارایی ماشین برای حل مسئله رسیدیم که در نهایت باعث صرفه­جویی در هزینه­ها، بالارفتن اعتبار فرضیه­ها و کاربردی­تر شدن فرضیه­ها می­شود. در انتها برای ارزیابی مدل پیشنهادی مقایسه­ای با دیگر الگوریتم­های حافظه انجمنی موجود انجام دادیم و برای ارزیابی دیگر ویژگی­های مدل پیشنهادی که در مدل­های مشابه وجود نداشت آزمایش­های لازم را انجام دادیم. با بررسی و مشاهده گزارش­های بدست­آمده نتیجه گرفتیم که مدل پیشنهاد شده دارای ظرفیت بسیار بالایی در یادگیری بوده و در مقایسه با دیگر مدل­ها دقت بسیار بالاتری در فراخوانی فرضیه­ها از خود نشان می­دهد.
واژه‌های کلیدی: نظریه یادگیری در روانشناسی، یادگیری ماشین، یادگیری شناختی ماشین، معماری­های شناختی، یادگیری حافظه انجمنی
 


  از اساتید بزرگوار، دانشجویان گرامی و دیگر متخصصان و علاقه مندان به موضوع دفاعیه دعوت
می شود با حضور خود موجبات غنای علمی و ارتقای کیفی را فراهم سازند.

  دانشکده مهندسی کامپیوتر مدیریت تحصیلات تکمیلی

نشانی مطلب در وبگاه دانشکده مهندسی کامپیوتر:
http://idea.iust.ac.ir/find.php?item=14.11064.56492.fa
برگشت به اصل مطلب