دانشکده مهندسی کامپیوتر- دفاعیه ارشد
نرگس شهابی نژاد - 1397/12/19

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۱۲/۱۸ | 

ارائه­ دهنده:

نرگس شهابی نژاد

  استاد راهنما:

آقای دکتر حاکیم بیت اللهی

  استاد ممتحن خارجی :  دکتر پژمان لطفی کامران

استاد ممتحن داخلی: دکتر محسن سریانی

  زمان :  یکشنبه  19 اسفند ماه

  مکان: دانشکده مهندسی کامپیوتر- طبقه سوم- اتاق 304


نرگس شهابی نژاد دانشجوی کارشناسی ارشد آقای دکتر محمدرضا کنگاوری یکشنبه 19 اسفند در اتاق 304 واقع در طبقه سوم دانشکده کامپیوتر از پروژه کارشناسی ارشد خود تحت عنوان ارائه الگوریتم مسیریابی حرارت آگاه در شبکه بر تراشه­ های سه­ بعدی دفاع خواهند نمود.

چکیده پایان نامه:

 شبکه­برتراشه سه­­بعدی به­­عنوان راه­کاری برای حل مشکل پیچیدگی ارتباطات در تراشه­های چندهسته­ای مطرح شده است. اما ساختار لایه­ای این تراشه­ها، هدایت حرارت بین لایه­های مختلف و در نتیجه توزیع دما را نامتعادل می­کند. این مسئله سبب افت کارآیی و قابلیت اطمینان شبکه­های سه­­بعدی در قیاس با نوع دو بعدی می­شود. بنابراین اتخاذ راه­کارهای مدیریت حرارت برای برقراری تعادل حرارتی در تراشه­های سه­بعدی بسیار حائز اهمیت است. درصورتی که این روش­ها وضعیت اخطار را برای بخش­هایی از سیستم تشخیص دهند، الگوریتم­های مسیریابی کنترلی جایگزین روش­های عادی مسیریابی شده تا با یافتن مسیرهای مناسب برای هدایت داده­ها، شبکه را به وضعیت عادی برگردانند.
در این پایان­نامه یک الگوریتم حرارت­آگاه برمبنای الگوریتم یادگیری ماشین Q_learning برای توزیع متناسب حرارت در شبکه بر تراشه ­سه­بعدی ­معرفی شده است. این الگوریتم با الهام گرفتن از الگوریتم Q_routing که در واقع تطبیق یافته Q_learning با الگوریتم­های مسیریابی شبکه بر تراشه است، اطلاعات حرارتی را توسط بسته­های عبوری از شبکه برای داشتن انتخابی دقیق­تر در اختیار مسیریاب­ها قرار می­دهد. به­این ترتیب مسیریاب­ها با در نظر گرفتن حرارت مسیرهایی که برای ارسال یک بسته به سمت مقصد وجود دارد، ترافیک شبکه را به سمت متعادل­ترین مسیرها هدایت می­کنند. برای اجتناب از بن­بست و داشتن بیشترین تنوع مسیر در مسیریابی بسته­ها از بسته­ها به صورت تمام وفقی و توسط دو کانال مجازی مسیریابی می­شوند.
مقایسه نتایج شبیه­سازی الگوریتم پیشنهادی با الگوریتم­ شناخته­شده XYZ و الگوریتم حرارت­آگاه DLAR نشان می­دهد که الگوریتم پیشنهادی، توزیع دمایی و ترافیکی مناسبی به­دست داده و به­دلیل داشتن تنوع مسیر، تأخیر مسیریابی نسبت به الگوریتم DLAR کاهش یافته است. همچنین با تغییر اندازه بسته­های حرارتی مشاهده شده است که واریانس حرارتی الگوریتم پیشنهادی نسبت به الگوریتم XYZ،8.4 درصد و 10.6درصد و نسبت به الگوریتم DLAR، 7.7 درصد و 8.1 درصد بهبود داشته است. با تزریق بسته­­های 16 فلیتی به شبکه بازدهی نسبت به الگوریتم  XYZ، 3.4 درصد و نسبت به DLAR، 1.9درصد بهبود داشته است. 


  از اساتید بزرگوار، دانشجویان گرامی و دیگر متخصصان و علاقه مندان به موضوع دفاعیه دعوت
می شود با حضور خود موجبات غنای علمی و ارتقای کیفی را فراهم سازند.

  دانشکده مهندسی کامپیوتر مدیریت تحصیلات تکمیلی

نشانی مطلب در وبگاه دانشکده مهندسی کامپیوتر:
http://idea.iust.ac.ir/find.php?item=14.11064.55913.fa
برگشت به اصل مطلب