دانشکده مهندسی کامپیوتر- دفاعیه ارشد
زینب شیخ الاسلامی - 1396/12/12

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۱۲/۱۲ | 

خانم زینب شیخ الاسلامی دانشجوی کارشناسی ارشد جناب آقای دکتر بهروز مینایی روز شنبه 1396 /12/12  ساعت 17:30 در اتاق 304 واقع در طبقه سوم دانشکده کامپیوتر از پروژه کارشناسی ارشد خود تحت عنوان ساخت مدل داده کاوی کشف الگوی مصرف گاز دفاع خواهند نمود.

  چکیده پایان نامه:

به طور کلی، انرژی پایه و اساس توسعه‏ی اقتصادی است؛ به همین جهت، سیاست ملی انرژی اهمیت حیاتی دارد چراکه نه تنها توسعه‏ی کشور را هدایت می‏کند، بلکه بر محیط عملیاتی صنایع مختلف نیز تاثیرگذار است.
مصرف انرژی در جمهوری اسلامی ایران، در چند دهه‏ی گذشته، به دلیل رشد روزافزون جمعیت و توسعه‏ی اقتصادی، قابل توجه بوده است. گاز طبیعی، یکی از مهم‏ترین منابع انرژی در جهان است. مصرف این انرژی در سال‏های اخیر سریع‏ترین رشد را بین سوخت‏های فسیلی داشته است.
ایران از نظر تولید گاز در جهان پس از روسیه، ایالات متحده‏ی آمریکا، اتحادیه‏ی اروپا و کانادا، پنجمین تولید کننده‏ی گاز طبیعی است. آگاهی شرکت ملی گاز ایران از الگوی مصرف مشترکین، به این سازمان ملی کمک شایانی می‏کند تا بتواند برای تصمیم‏های آتی با آگاهی و هوشمندی بیشتری عمل نماید.
این پژوهش، با هدف کشف الگوی مصرف مشترکین شرکت ملی گاز ایران انجام شده است. به منظور دستیابی به این هدف، یک مدل هیبرید داده‏کاوی طراحی شده است که شامل دو مرحله‏ی اصلی است. در مرحله‏ی اول، داده‏ها با استفاده از الگوریتم کا-میانگین در خوشه‏های مناسب قرار می‏گیرند. در مرحله‏ی دوم، از خروجی خوشه‏بندی استفاده شده و با به کارگیری یک مدل یادگیری جمعی، عمل رده‏بندی مشتریان بر اساس رفتار مصرفی آن‏ها صورت می‏گیرد.
مدل یادگیری جمعی به کاررفته، از تکنیک رای اکثریت استفاده کرده و این پژوهش نشان می‏دهد که مدل یادگیر جمعی حاصل از درخت تصمیم، نزدیک‏ترین همسایه و بیز ساده، دقت و عملکرد بهتری نسبت به تک‏تک یادگیرهای بیان شده و هم‏چنین ماشین بردار پشتیبان به صورت مجزا دارد. به همین جهت از این مدل، برای رده‏بندی مشتریان و کشف الگوی مصرف آن‏ها استفاده می‏شود.
 
واژه‌های کلیدی: داده‏کاوی_ یادگیری جمعی_ خوشه‏بندی_ رده‏بندی_ کشف الگوی مصرف گاز
 

 


 

 

  ارائه­ دهنده:

زینب شیخ الاسلامی

  اساتید راهنما:

جناب آقای دکتر بهروز مینایی

استاد مشاور : دکتر جمال شهرابی

  استاد ممتحن داخلی : دکتر حسین رحمانی

  استاد ممتحن خارجی :دکتر محمد صنیعی آباده

  زمان : شنبه 12 اسفند ماه

 

  مکان: دانشکده مهندسی کامپیوتر- طبقه سوم- اتاق 304

  از اساتید بزرگوار، دانشجویان گرامی و دیگر متخصصان و علاقه مندان به موضوع دفاعیه دعوت
می شود با حضور خود موجبات غنای علمی و ارتقای کیفی را فراهم سازند.

  دانشکده مهندسی کامپیوتر مدیریت تحصیلات تکمیلی

نشانی مطلب در وبگاه دانشکده مهندسی کامپیوتر:
http://www.iust.ac.ir/find.php?item=14.11064.52600.fa
برگشت به اصل مطلب