دانشکده مهندسی کامپیوتر- دفاعیه ارشد
مهدی ورسه- 1396/12/05

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۱۲/۵ | 

آقای مهدی ورسه دانشجوی کارشناسی ارشد جناب آقای دکتر  حسن نادری روز شنبه 1396 /05/12 ساعت 15 در اتاق 304 واقع در طبقه سوم دانشکده کامپیوتر از پروژه کارشناسی ارشد خود تحت عنوان روشی برای تشخیص و پیش‌بینی ناهنجاری خط‌سیر اشیاء متحرک در شبکه‌ی راهها دفاع خواهند نمود.
 

  چکیده پایان نامه:

 چکیده
 تشخیص ناهنجاری‌های میان خط‌سیرها یک مسئله‌ی مهم در حوزه‌ی نظارت است. ناهنجاری می‌تواند یک رویداد یا مشاهده(توسط مجموعه‌ای از خط‌سیرها نشان داده می‌شود) باشد که با یک الگوی قابل‌انتظار مطابقت ندارد؛ بحث تشخیص ناهنجاری به دو حوزه کلی تشخیص ناهنجاری یک خط‌سیر و تشخیص ناهنجاری میان یک مجموعه خط‌سیر تقسیم می‌شود[Zheng, 2015 #10;Laxhammar, 2015 #12].
کاربردهای زیادی برای تشخیص ناهنجاری‌ها وجود دارد، شاید بدیهی‌ترین آن‌ها امنیت باشد؛ اگر یک عامل در یک حالت غیر‌طبیعی در حال حرکت باشد، ممکن است نشان‌دهنده‌ی یک رفتار ناهنجار باشد، این رفتار ناهنجار می‌تواند توقف غیر‌منتظره، انحراف از مسیرهای استاندارد، سرعت غیر‎‌مجاز یا حرکت در خلاف جهت ترافیک باشد. همچنین می‌توانیم با تحلیل و بررسی حرکت افراد، رفتارهای ناهنجار حرکتی آن‌ها مانند دویدن و حرکت‌های پیچ‌درپیچ را تشخیص دهیم. علاوه‌براین کشف یک خط‌سیر ناهنجار می‌تواند نشان‌دهنده‌ی یک سنسور خراب باشد. سنسورهایی مانند موقعیت‌یاب و کیلومتر‌شمار معیوب می‌توانند عامل به وجود آمدن یک خط‌سیر معیوب باشند.
مسئله‌ی دیگری که در حوزه ناهنجاری‌ها می‌تواند مطرح شود، مسئله‌ی پیش‌بینی ناهنجاری است. هدف از پیش‌بینی ناهنجاری، تشخیص ناهنجاری قبل از اتفاق افتادن آن است که می‌تواند برای تحقق اهداف مختلفی مانند تنظیم ترافیک و پیشنهاد مسیر، انجام شود.
در این پژوهش هدف ما طراحی یک سامانه با قابلیت تشخیص و پیش‌بینی برخط ناهنجاری‌های ترافیکی می‌باشد. به همین منظور در ابتدا یک روش مبتنی بر الگوریتم نزدیکترین همسایه برای تشخیص ناهنجاری‌های ترافیکی ارائه داده‌ایم. سپس در ادامه با بررسی عوامل مختلف تاثیرگذار بر ناهنجاری‌های ترافیکی، مفاهیم جدیدی از ناهنجاری شامل ناهنجاری ذاتی و ناهنجاری القائی را تعریف کرده‌ایم و بر مبنای همین مفاهیم یک الگوریتم برای پیش‌بینی ناهنجاری معرفی کرده‌ایم و در آخر سامانه ذکر شده در بالا را بر مبنای الگوریتم‌های مطرح شده، ارائه کرده‌ایم.
واژگان کلیدی: پایگاه داده اشیاء متحرک، داده‌های مکانی-زمانی، تشخیص ناهنجاری، پیش‌بینی ناهنجاری
 

 
[1] Event driven

  ارائه­ دهنده:

مهدی ورسه

  اساتید راهنما:

  دکتر حسن نادری

  استاد ممتحن داخلی : دکتر عین‌اله خنجری میانه

  استاد ممتحن خارجی :دکتر مسعود رهگذر

  زمان :شنبه 05 اسفند ماه

  ساعت 15

  مکان: دانشکده مهندسی کامپیوتر- طبقه سوم- اتاق 304

  از اساتید بزرگوار، دانشجویان گرامی و دیگر متخصصان و علاقه مندان به موضوع دفاعیه دعوت
می شود با حضور خود موجبات غنای علمی و ارتقای کیفی را فراهم سازند.

  دانشکده مهندسی کامپیوتر مدیریت تحصیلات تکمیلی

نشانی مطلب در وبگاه دانشکده مهندسی کامپیوتر:
http://www.iust.ac.ir/find.php?item=14.11064.52535.fa
برگشت به اصل مطلب