[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره دانشگاه::
درباره روابط عمومی::
معرفی افراد::
اخبار دانشگاه::
افتخارات دانشگاه::
برقراری ارتباط::
سایت های مرتبط::
تسهیلات پایگاه::
درباره دانشگاه::
اخبار ورودی های جدید سال 98::
::
آرشیو نشریه پیام

AWT IMAGE

AWT IMAGE

نشریه پیام شماره 86

نشریه پیام شماره 85
نشریه پیام شماره 84

نشریه پیام شماره 83

نشریه پیام شماره 82

نشریه پیام شماره 81

نشریه پیام شماره 80

آرشیو نشریه پیام

..
آرشیو خبرنامه الکترونیک دانشگاه

AWT IMAGE

خبرنامه شماره ۳۰۴

خبرنامه شماره ۳۰۳

خبرنامه شماره ۳۰۲

خبرنامه شماره ۳۰۱

خبرنامه شماره ۳۰۰

خبرنامه شماره ۲۲۹

خبرنامه شماره ۲۲۸

خبرنامه شماره ۲۲۷

خبرنامه شماره ۲۲۶

خبرنامه شماره ۲۲۵

آرشیو خبرنامه الکترونیک

..
آرشیو خبرنامه آموزش عالی
خبرنامه آموزش عالی
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری


..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: دفاعیه در دانشکده مهندسی معماری و شهرسازی ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۱۲/۷ | 

دفاعیه در دانشکده مهندسی معماری و شهرسازی

 


غلامرضا جاپلقی، دانشجوی دوره دکتری دانشکده معماری و شهرسازی، شنبه یازدهم اسفند ماه سال 97 از رساله خود با عنوان « نگرشِ گسست به جای  نگرشِ استمرار در معماری؛ تغییرات شش دهۀ اخیر بافت تاریخی شهرهای کوچک ایران (بُشرویه، نراق و نایین)» دفاع خواهد نمود.
چکیده این رساله که راهنمایی آن را دکتر اصغر محمدمرادی و دکتر غلامحسین معماریان بر عهده دارند به شرح زیر می باشد.
 
با سِیری در سابقۀ تاریخی ایران به بازه­هایی از زمان بر می­خوریم که نوع نگاه به دوره­های ماسبق را تحت­الشعاع قرار داده و بر دوره­های بعدی تأثیر شگرفی برجای گذاشته­اند. جامعۀ ایرانی با تکیه بر داشته­های خود، با تعامل، اثربخشی و اثرپذیری در گذر زمان، بدون غفلت از گذشته، این مقاطع زمانی را سپری و پیوستگی تاریخی را حفظ کرده است؛ امّا نوع نگرش در سدۀ اخیر نسبت به دوره­های ماسبق متفاوت است. در این سده نشانه­هایی از انقطاع، گرایش به فرهنگ بیگانه و توجه صِرف به توسعۀ کمّی، تأتیراتی بر جامعۀ ایران داشته که سِیر مستمر در تاریخ ایران را با چالش­هایی مواجه کرده است.
تاریخ­نگاران و نظریه­پردازانِ اجتماعی دربارۀ سِیر تاریخی این مقولات در ایران، دیدگاه­های متفاوتی دارند که برایند آن­ها در سه نگرش دسته­بندی شده است. بر این مبنا و با علم به اینکه ابعاد تاریخی- اجتماعی، تأثیر و نمود دقیق و معیّنی در معماری ایران داشته­اند لذا تأثیر دیدگاه­های مختلف به تاریخ را می­توان در معماری نیز پی­گردی کرد، با این تفاوت که بازتاب تغییر و تحولات اجتماعی در معماری، با اندکی تأخیر به وقوع پیوسته که حدود شش دهۀ اخیر را شامل می­شود.
شاهد زندۀ این تحولات، بافت­های تاریخی می­باشند که در هر دو بازۀ زمانی از گذشته تا حال، ظرف زندگی ایرانیان بوده­اند. از ویژگی­های بارز بافت­های تاریخی، حفظ کارکرد خود در دوره­ها­ی مختلف به مدد پشتوانۀ تاریخی، اجتماعی، طبیعی و اعتقادی بوده است. این پژوهش به بررسی دو نگرش گسست و استمرار در بستر بافت­های تاریخی می­پردازد و تأثیر آن در معماری این بافت­ها را با سه پرسش اساسی، مطرح می­کند: 1. زمینه­های گسست در بافت­های تاریخی به­عنوان نمونه­ای شاخص از مسئلۀ گسست تاریخی چیست و کدام عامل نقش اصلی را ایفا می­کند؟ 2. جهت­گیری طرح­های فرادست، تفکر اهالی و مسئولانِ بافت­های تاریخی نسبت به مسئلۀ گسست و استمرار چیست؟ 3. روابط اجتماعی حاکم بر شکل­گیری معماری در بافت­های تاریخی چه ارتباطی با مسئلۀ گسست و استمرار دارد؟
پس از استخراج مؤلفه­های مربوط به دو نگرشِ مذبور، حاصل از پیشینه و مصاحبه­های اکتشافی، به بسط و دقیق­سازی آن­ها با استفاده از روش دلفی پرداخته است و محصول آن­را مبنای تحلیل محتوای طرح­های فرادست (به عنوان ملاک عمل در بافت­های تاریخی) و همچنین نگرش اهالی و مسئولان این بافت­ها قرار داده است. به همین منظور و با پیش­فرضِ مستند به قرائن، سه نمونه مربوط به شهرهای کوچک مقیاس شامل بافت تاریخی بُشرویه (حفظ سِیر مستمر تاریخی)، نراق (وقوع گسست اما در حال درمان) و نایین (وقوع گسست و بدون اراده­ای برای درمان) انتخاب شده­اند. با تحلیل منابع و انجام 41 مصاحبه در نمونه­های مورد مطالعه، نتایج مورد نظر حاصل گردیده است. بررسی­ها نشان می­دهد شاخصۀ اصلی وقوع گسست، طولانی شدن زمان غفلت و بی­اهمیت پنداشتن دارایی­های تاریخی است و اعلام می­دارد وقوع گسست یا انحراف از سیر تاریخی در معماری یک محله یا شهر بیش از عوامل کالبدی، اقتصادی، طبیعی و ... بر مبنای واقعیات فردی و اجتماعی (شناخت انسان از خود، گذشته و پیرامونش، سبک زندگی، نوع روابط بین اهالی، الگوی مدیریتی و ...) استوار است. پرداختن به کیفیت رفتارهای فردی و جمعی از هستۀ کوچک خانواده تا مقیاس یک شهر و کنترل رفتارهای فردی و اجتماعی، بستر استمرار یا گسست در معماری را بنا می­نهد.
واژه‌های کلیدی: نگرش استمرار تاریخی، نگرش گسست تاریخی، معماریِ بافت تاریخی، بشرویه، نراق، نایین.
 Sapp.ir/iust_iran

دفعات مشاهده: 374 بار   |   دفعات چاپ: 90 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان

کلیه حقوق مادی ومعنوی این سایت متعلق به دانشگاه علم وصنعت ایران میباشد .هرگونه برداشت با ذکر منبع ، بلامانع است.

Persian site map - English site map - Created in 0.24 seconds with 49 queries by YEKTAWEB 3977