[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره دانشگاه::
درباره روابط عمومی::
معرفی افراد::
اخبار دانشگاه::
افتخارات دانشگاه::
برقراری ارتباط::
سایت های مرتبط::
تسهیلات پایگاه::
درباره دانشگاه::
اخبار ورودی های جدید سال 98::
آرشیو ماهنامه خبری وزارت علوم::
آرشیو گزارش های تصویری::
::
آرشیو نشریه پیام

AWT IMAGE

AWT IMAGE

نشریه پیام شماره 86

نشریه پیام شماره 85
نشریه پیام شماره 84

نشریه پیام شماره 83

نشریه پیام شماره 82

نشریه پیام شماره 81

نشریه پیام شماره 80

آرشیو نشریه پیام

..
آرشیو خبرنامه الکترونیک دانشگاه

AWT IMAGE

خبرنامه شماره ۳۱۷

خبرنامه شماره ۳۱۶

خبرنامه شماره ۳۱۵

خبرنامه شماره ۳۱۴

خبرنامه شماره ۳۱۳

خبرنامه شماره ۳۱۲

خبرنامه شماره ۳۱۱

خبرنامه شماره ۳۱۰

خبرنامه شماره ۳۰۹

خبرنامه شماره ۳۰۸

خبرنامه شماره ۳۰۷

آرشیو خبرنامه الکترونیک

..
آرشیو خبرنامه آموزش عالی
..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: برگزاری پنل استانداردهای بین المللی پیش برنده ،دستور کار جهانی: حضور نسل جوان در استاندارد ::
 | تاریخ ارسال: 1397/7/11 | 

برگزاری پنل استانداردهای بین المللی پیش برنده ،دستور کار جهانی: حضور نسل جوان در استاندارد

 


 پنل استانداردهای بین المللی با حضور دبیرکل ،رئیس سازمان استاندارد و رئیس فراکسیون استاندارد مجلس در مجتمع فرهنگی امام حمینی(ره) برگزارشد.
در  این  نشستی تخصصی با عنوان «استانداردهای بین المللی پیش برنده، دستور کار جهانی: حضور نسل جوان در استانداردسازی» در حضور دانشجویان پی گرفته شد. در این نشست ابتدا دکتر ذاکری (رییس دانشگاه)، سخنرانی کرد. وی توسعه فعالیت‌های دانشجویی در زمینه استاندارد را مهمترین موضوع این سمینار و هدف سازمان ایزو عنوان کرد و با بیان این که مایلیم این توسعه در قالب تشکل‌ها محقق شود، خاطر نشان کرد: در این زمینه آمادگی فراهم کردن تسهیلات و تشکیل انجمن‌های خاص را داریم.
دکتر ذاکری در این نشست با بیان این که اهمیت موضوع استاندارد و استانداردسازی بر همگان مشخص است، ابراز امیدواری کرد: طرح توسعه استفاده از پتانسیل دانشجویی برای فرهنگ‌سازی و توسعه استاندارد در مجامع علمی کشور که از اهداف سازمان بین‌المللی استاندارد نیز هست، محقق شود. وی با اشاره به فعالیت‌های دانشگاه در حوزه های مهندسی مخابرات، مهندسی اینترنت، راه آهن، برق و الکترونیک خاطر نشان کرد:‌ با توجه به آنکه بیش از 65 تا 70 درصد دانشجویان این دانشگاه در مقطع تحصیلات تکمیلی هستند، می‌توان این موضوعات را در تدوین پایان‌نامه ‌ها مد نظر قرار داد.
رییس دانشگاه سپس به چند هدف دانشگاه در برنامه راهبردی آن اشاره و تاکید کرد:‌ بیشترین تلاش دانشگاه، پررنگ کردن نقش آن در توسعه کشور و تعاملات بین‌المللی بوده است. وی درباره‌ تسهیل انتقال فناوری بین کشورهای توسعه یافته و ایران، تصریح کرد:‌ این اقدام در راستای کاهش شکاف فنی موجود در فناوری و در قالب مدل ارتباطی 2+2 انجام می‌شود؛ بدین ترتیب ارتباط دو دانشگاه و دو سازمان اجرایی بین کشورها شکل گرفته است که شاید در نوع خودش در دنیا بی نظیر باشد و امیدواریم بتوانیم این رویه را ادامه دهیم.
رییس دانشگاه، مهمترین مبحث کنفرانس امروز و موضوعی که سازمان ایزو به دنبال آن است را توسعه فعالیت‌های دانشجویی عنوان و اظهار کرد:‌ مایلیم این توسعه در قالب تشکل‌ها اتفاق افتد که ما هم آمادگی کامل برای فراهم کردن تسهیلات در این زمینه به منظور استفاده از ظرفیت دانشجویی و نیز آمادگی برای تشکیل انجمن‌های خاص را داریم. وی در پایان ابراز امیدواری کرد این کنفرانس، نقطه شروع تغییر در حوزه ارتباط دانشگاه با موسسه استاندارد بوده و در توسعه خدمات فنی و مهندسی کشور تاثیرگذار باشد.

پس از آن دکتر فولادگر (نماینده مجلس شورای اسلامی و رییس فراکسیون استاندارد و کیفیت) سخنانی ایراد کرد. وی با تشکر از همکاری مسئولان دانشگاه با مجموعه استاندارد، ابراز امیدواری کرد این دانشگاه و دانشجویان آن در تدوین استانداردها و برنامه هایی که به گسترش نظام استاندارد کمک می کند، همکاری و نقش بیشتری داشته باشند.
رییس فراکسیون استاندارد و کیفیت مجلس شورای اسلامی، ترویج، توسعه و آموزش استاندارد را از مباحث مهم مجمع عمومی جهانی استاندارد عنوان کرد و افزود: در سالهای گذشته در کشور به این نتیجه رسیدیم که به عنوان کشوری در حال توسعه، نیازمند ارتقای استانداردهایمان هستیم و از این رو در مجلس شورای اسلامی طی فرایندی طولانی، موسسه ملی استاندارد را به سازمان ملی استاندارد که مستقیما زیر نظر ریاست جمهوری قرار دارد، ارتقا داده ایم.
دکتر فولادگر اضافه کرد: در همین راستا، قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد تصویب شد و در برنامه ششم توسعه نیز تدوین سند جامع و نقشه راه تحول نظام استاندارد سازی و مدیریت کیفیت کشور دیده شده که شورای عالی استاندارد برای این منظور تشکیل شده است.
در ادامه پنل، دکتر مژده روشن طبری (عضو برد مدیریت فنی سازمان بین المللی استاندارد ISO) به معرفی این سازمان و تاریخ فعالیت های آن پرداخت. وی با اعلام اینکه این سازمان به عنوان بزرگترین تدوین کننده استانداردهای جهانی، هم اکنون  از 161 کشور جهان عضو دارد و و تاکنون 22 هزار استاندارد بین‌المللی را به ثبت رسانده است و با اشاره به نقش دانشجویان به عنوان رهبران آینده، تدوین کننده و کاربران استانداردها در جهان، نقش موثر آن‌ها در پیشرفت و تغییر جهان را یادآور شد و تاکید کرد: دستیابی به اهداف توسعه پایدار بدون آگاهی از استانداردهای بین‌ المللی امکان پذیر نیست.
دکتر روشن طبری، گفت: کمک گرفتن از انجمن‌های علمی و تدوین استانداردهای دانشجویی، گامی در راستای تحقق توسعه پایدار است و در این مسیر اگر دستیابی به استانداردهای جهانی ممکن نباشد، حداقل می‌توان تفاوت موجود بین کشورها را کاهش داد.

 


وی با اشاره و نمایش کلیپی از برگزاری کنفرانس دانش‌آموزی استاندارد در یاسوج در سال 2015، هدف از برگزاری این کنفرانس‌ها  را بالا بردن آگاهی نسل جوان و آماده‌سازی آن‌ها برای آینده در زمینه تدوین استانداردهای ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی دانست.
در ادامه، ژیلا ذوالفقاری (دبیر انجمن دانشجویی استاندارد در دانشگاه الزهرا)، گزارشی از فعالیت های این انجمن از بدو تاسیس تا کنون ارایه کرد. وی یکی از اهداف این انجمن را ارتقای آگاهی درباره استاندارد برشمرد و گفت: در این زمینه کمیته‌های فنی محیط زیست، بیوتکنولوژی، نانوتکنولوژی و طراحی صنعتی تشکیل شده اند.
سپس سرجیو موجیکا (دبیر کل سازمان بین المللی استاندارد ISO) ضمن تقدیر از توانمندی مسئولان سازمان استاندارد ایران و اظهار خرسندی از علاقمندی اساتید و دانشجویان ایرانی به این موضوع گفت: مشارکت مسئولان سازمان های استاندارد در ساختارهای حکومتی در کشورهای در حال توسعه در حد مطلوب نیست و از سوی دیگر باید برای افزایش درک مردم برخی کشورها از استاندارد و اهمیت آن تلاش بیشتری صورت بگیرد.
وی افزود: باید آموزش های مربوط به استاندارد ایزو در جهان گسترش یابد واستفاده از این زبان مشترک و سمبل های آن در دنیا بیشتر شود.
موجیکا گفت: برای تحقق اهداف توسعه پایدار تا سال 2030 بر مبنای برنامه ریزی سازمان ملل به منظور کاهش فقر، ارتقای سلامت و آموزش و غیره باید استانداردهای مختلفی تبیین و اجرایی شده ودر جهان بر سر آنها توافق لازم صورت بگیرد. به عنوان مثال، یکی از اهداف توسعه پایدار به صفر رساندن گرسنگی است و امروزه بیش از 1600 استاندارد در حوزه تولید مواد غذایی در سراسر جهان وجود دارد که موضوعاتی مانند امنیت غذایی، کشاورزی پایدار، ردگیری نحوه توزیع و مصرف مواد غذایی و غیره را در برمی گیرند.
وی سپس به تشریح استانداردهای بین المللی مختلف موجود در حوزه های بهداشت، رفاه، آموزش، استفاده از انرژی های پاک، حفاظت از امنیت و بهداشت روانی نیروی کار، تغییرات آب و هوایی، برابری جنسیتی و غیره پرداخت و تصریح کرد: باید با تشکیل کمیته های فنی مختلف استانداردها را ارتقا دهیم و به وضع استاندارد در حوزه هایی مانند اینترنت اشیا، شهرهای هوشمند، پهپادها، ربات ها، فناوری بلاک چین،جوامع مسن وغیره بپردازیم. زیرا تحولات جدید حوزه فناوری چالش هایی به وجود می آورند که باید برایشان استانداردهای تازه ای وضع شود. از شما می خواهیم در این زمینه مشارکت کرده، دانشجویان را آموزش دهید و به ماکمک کنید تا آینده را شکل دهیم.
طرح سوالات برخی دانشجویان از دبیر کل سازمان بین المللی استاندارد ISO پایان بخش این نشست بین المللی بود
درانتهای مراسم، دبیرکل ایزو از آزمایشگاه سیستم ترمزهای دانشکده مهندسی راه آهن بازدید کرد و توضیحات لازم از سوی اعضای هیات علمی دانشکده به ایشان و میهمانان از سازمان استاندارد ایران داده شد.

 

آلبوم تصاویر

Sapp.ir/iust_iran
 

دفعات مشاهده: 1229 بار   |   دفعات چاپ: 175 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان

کلیه حقوق مادی ومعنوی این سایت متعلق به دانشگاه علم وصنعت ایران میباشد .هرگونه برداشت با ذکر منبع ، بلامانع است.

Persian site map - English site map - Created in 0.35 seconds with 49 queries by YEKTAWEB 4165