[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره دانشگاه::
درباره روابط عمومی::
معرفی افراد::
اخبار دانشگاه::
افتخارات دانشگاه::
برقراری ارتباط::
سایت های مرتبط::
تسهیلات پایگاه::
درباره دانشگاه::
اخبار ورودی های جدید سال 98::
آرشیو ماهنامه خبری وزارت علوم::
::
آرشیو نشریه پیام

AWT IMAGE

AWT IMAGE

نشریه پیام شماره 86

نشریه پیام شماره 85
نشریه پیام شماره 84

نشریه پیام شماره 83

نشریه پیام شماره 82

نشریه پیام شماره 81

نشریه پیام شماره 80

آرشیو نشریه پیام

..
آرشیو خبرنامه الکترونیک دانشگاه

AWT IMAGE

خبرنامه شماره ۳۰۴

خبرنامه شماره ۳۰۳

خبرنامه شماره ۳۰۲

خبرنامه شماره ۳۰۱

خبرنامه شماره ۳۰۰

خبرنامه شماره ۲۲۹

خبرنامه شماره ۲۲۸

خبرنامه شماره ۲۲۷

خبرنامه شماره ۲۲۶

خبرنامه شماره ۲۲۵

آرشیو خبرنامه الکترونیک

..
آرشیو خبرنامه آموزش عالی
خبرنامه آموزش عالی
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری


خبرنامه شماره6 (تیر و مرداد 98)

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: دفاعیه دکتری دانشکده معماری و شهرسازی ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۶/۷ | 
دفاعیه دکتری دانشکده معماری و شهرسازی
    
AWT IMAGE
 
معصومه سازنده، دانشجوی دوره دکتری دانشکده معماری و شهرسازی، سه شنبه چهاردهم شهریور ماه 96، از رساله خود با عنوان «پیوستگی منظر شهری و میزان تمایل به پیاده روی در پارک های شهری(نمونه موردی: پارک های شهری شیراز) دفاع خواهد نمود.
چکیده این رساله که راهنمایی آن را دکتر محسن فیضی و دکتر سید عباس یزدانفر و مشاوره آن را دکتر مصطفی بهزاد فر بر عهده دارند به شرح زیر می باشد.
گفتنی است این دفاعیه در آمفی تئاتر دانشکده معماری و شهرسازی و راس ساعت 9 صبح برگزار خواهد شد.
 امروزه با رشد سریع شهرنشینی و تغییرات سبک زندگی، آسیب ها و بیماریهای شهری مختلف در فضاهای شهری قابل مشاهده است و حضور در فضاهای شهری و عمومی به شیوع بیماریهای جسمی، روانی و اجتماعی منجر شده است. در نتیجه با این روند سلامت شهروندان در معرض خطر است و این امر متخصصان علوم مختلف را برآن داشته تا از جنبه های مختلف، سلامتی شهروندان را مورد مطالعه
قرار دهند. آنچه در این میان مشهود است ارتباط منظر و سلامت است که امروزه به یکی از دغدغه های مهم طراحان و برنامه ریزان این رشته منجر گشته است.
در این دنیای پر از تغییر و مملو از گسست های متنوع، کیفیت پیوستگی منظر شهری مفهومی بدیع و مهم در حرفه معماری منظر محسوب می گردد که نقش بسزایی در ارتقاء سلامت جسمی، روانی و اجتماعی شهروندان دارد. ارتباط نزدیک میانپیوستگی محیط شهری با پیاده روی، این محقق را بر آن داشته تا از دید طراحی محیط و منظر و بهبود کیفیت پیوستگی آن به ارتقاء فعالیت فیزیکیِ پیاده روی و در نتیجه ارتقاء سلامت شهروندان بپردازد. در این میان، نقش پارک های شهری به عنوان فضاهاییکه هم پیوستگی انسان و طبیعت را به همراه دارند و هم در ارتقاء فعالیت های اجتماعی و فیزیکی افراد مؤثرند، بسیار حائز اهمیت است.
این پژوهش ترکیبی از روش های کمّی و کیفی می باشد که در پنج گام به انجام رسیده است. گام اول گردآوری ادبیات موضوع با استفاده از مطالعات اسناد کتابخانه ای و جستجوی اینترنتی بوده است که با روش توصیفی-تحلیلی پیش رفته است و از روش تحقیق استدلال منطقی بهره گرفته شده است. اینمرحله،به تبیین مفهوم پیوستگی منظر شهری در حوزه معماری منظر، گردآوری فهرست مؤلفه های مختلف پیوستگی منظر شهری و استخراج فهرست شاخص های متناظر با هر مؤلفه پیوستگی منظر شهری
منجر شده است و در آخر با ارائه مدل مفهومی پیوستگی منظر شهری تکمیلگردیده است. در گام دوم رساله، به منظور پیش رفتن رساله در بستری واقعی و بومی، بر چند نمونه موردی تمرکز شده و  چهار پارک در شهر شیراز طی فرآیند طبقه بندی، مشاهده و توصیف پیمایش اجتماعی گزینش شده اند. در گام سوم پژوهش به منظور تمرکز و تعمق بیشتر بر موضوع، مؤلفه های اولویت دار پیوستگی منظر شهری بر
پیاده روی، با استفاده از جدول فراوانی مبانی نظری، تکنیک دلفی و پرسشنامه از گردشگران پارک ها، انتخاب گشتند. در چهارمین گام این پژوهش،هر دو متغیر پیوستگی منظر شهری و پیاده رویکمّی
گشتند و ارتباط میان آنها سنجیده شد که این فرآیند با استفاده از راهبرد پیمایشی، تکنیک سرشماری و ابزار پرسشنامه و تحلیل آن در نرم افزار SPSS، صورت گرفت. در آخرین گام از این تحقیق، شاخص های پیوستگی منظر شهری مؤثر بر پیاده روی در پارک های شهری شیراز، تحلیل عاملی شدند و دسته بندی و نامگذاری آنها به کمک متخصصین انجام گرفت.
نتایجرساله بیانگر این مطلب بود کهپیوستگی منظر شهری نقش بسزایی در تمایل افراد به پیاده روی در پارک های شهریشیراز دارد و در پارک های شهریشیراز با بالاترین درجه پیوستگی منظر شهری، بیشترین میزانپیاده روی به چشم می خورد. از طرفی، میان مؤلفه های پیوستگی منظر شهری،چهار مؤلفه پیوستگی فرهنگی-اجتماعی، عملکردی، کالبدی و بصری، نقش بیشتری در ترغیب افراد به پیاده رویدر این پارک ها دارند. آنچه در این میان حائز اهمیت است این است که مجموع پیوستگی های منظر با مجموع افراد پیاده در پارک های شهری شیراز ارتباط مستقیم دارد اما تأثیر هر کدام از مؤلفه های پیوستگی بر میزان پیاده روی به طور مستقیم و به یک میزان نیست به طوری که پیوستگی فرهنگی-اجتماعی و پیوستگی عملکردی منظر، نقش عمده تری در افزایش تمایل افراد به پیاده روی در پارک های شهری شیراز دارند.بعد از این دو، مؤلفه پیوستگی کالبدی منظر قرار می گیرد و مؤلفه پیوستگی بصری منظر در اولویت آخر است که دارای تأثیر کمتری به نسبت سه مؤلفه دیگرِ پیوستگی بر پیاده روی در پارک های شهری شیراز می باشد. آنچه مسلّم است این است که این اولویت بندی در شهرهای دیگر به فراخور تمایزات اجتماعی، فرهنگی، رفتاری و معیشتی مردم آنها، قابل تغییر است.
 واژه‌های کلیدی:پیوستگی منظر شهری، پیاده روی، پارک های شهری،شهر شیراز

 
آدرس کانال تلگرام رسمی دانشگاه: https://telegram.me/IUST_Official
دفعات مشاهده: 2517 بار   |   دفعات چاپ: 520 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان

کلیه حقوق مادی ومعنوی این سایت متعلق به دانشگاه علم وصنعت ایران میباشد .هرگونه برداشت با ذکر منبع ، بلامانع است.

Persian site map - English site map - Created in 0.22 seconds with 49 queries by YEKTAWEB 3991