[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره دانشگاه::
درباره روابط عمومی::
معرفی افراد::
اخبار دانشگاه::
افتخارات دانشگاه::
برقراری ارتباط::
سایت های مرتبط::
تسهیلات پایگاه::
درباره دانشگاه::
اخبار ورودی های جدید سال 98::
آرشیو ماهنامه خبری وزارت علوم::
::
آرشیو نشریه پیام

AWT IMAGE

AWT IMAGE

نشریه پیام شماره 86

نشریه پیام شماره 85
نشریه پیام شماره 84

نشریه پیام شماره 83

نشریه پیام شماره 82

نشریه پیام شماره 81

نشریه پیام شماره 80

آرشیو نشریه پیام

..
آرشیو خبرنامه الکترونیک دانشگاه

AWT IMAGE

خبرنامه شماره ۳۰۵

خبرنامه شماره ۳۰۴

خبرنامه شماره ۳۰۳

خبرنامه شماره ۳۰۲

خبرنامه شماره ۳۰۱

خبرنامه شماره ۳۰۰

خبرنامه شماره ۲۲۹

خبرنامه شماره ۲۲۸

خبرنامه شماره ۲۲۷

خبرنامه شماره ۲۲۶

آرشیو خبرنامه الکترونیک

..
آرشیو خبرنامه آموزش عالی
خبرنامه آموزش عالی
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری


خبرنامه شماره6 (تیر و مرداد 98)

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: دفاعیه دکتری در دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۳/۳۱ | 

دفاعیه دکتری در دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز

 

AWT IMAGE

                                                               

فرهاد بنی شریف دهکردی (دانشجوی دوره دکتری مهندسی شیمی دانشگاه)، سوم تیرماه 1396 از رساله دکتری خود با عنوان «گوگردزدایی استخراجی- کاتالیستی سوخت دیزل به کمک کاتالیست امولسیونی وانادیمی و مایعات یونی» دفاع می کند.

چکیده این رساله که راهنمایی آن را دکتر محمدرضا دهقانی بر عهده دارد، به شرح زیر است. ضمنا این جلسه دفاعیه ساعت 14 در  کلاس 130دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز دانشگاه برگزار می شود.

چکیده

در سال¬های اخیر،  قوانین سخت¬گیرانه¬ای در خصوص مقدار گوگرد در سوخت¬های هیدروکربنی در جهان مقرر گردیده است، از این رو با توجه به محدودیت¬های روش مرسوم گوگردزدایی هیدروژنی برای حذف ترکیبات دی بنزوتیوفنی، روش گوگردزدایی اکسایشی به عنوان یک جانشین قابل اطمینان در سال¬های اخیر مد نظر قرار گرفته است. در این راستا برای اولین بار، در این مطالعه ساخت و بررسی دسته جدیدی از کاتالیست¬های امولسیونی به همراه حلال¬های یونی برای گوگردزدایی کاتالیستی-اکسایشی-استخراجی پیشنهاد شده است. در این مطالعه ابتدا، کاتالیست امولسیونی Q6+xP2W18-xVxO62 با مقادیر مختلف وانادیم (5، 3، 1، 0 = x) و کاتیون¬های مختلف آمونیومی شامل CTA و TBA ساخته شد. این کاتالیست¬ها با استفاده از روش¬های آنالیز عنصری، FT-IR، IR، XRD، SEM، Uv-vis DRS، XPS، 31P MAS NMR و TGA ساختار شناسی شد. نتایج ساختار شناسی نشان داد که جانشینی تنگستن با وانادیم با حفظ ساختار دوسون با موفقیت انجام شده است. بررسی مورفولوژی کاتالیست¬ها نشان داد کاتالیست [CTA]11P2W13V5O62 از الکترون دهندگی و اکسایندگی بالا در مقایسه با سایر کاتالیست¬ها برخوردار است. به منظور غربالگری، تست گوگردزدایی اکسایشی در شرایط حداقلی عملیاتی انجام گردید و نتایج نشان داد که کاتالیست امولسیونی با کاتیون CTA و بالاترین مقدار وانادیم، ([CTA]11P2W13V5O62) بهترین بازده را داشته است. با استفاده از روش طراحی آزمایشات تاگوچی مقدار بهینه کاتالیست بدون استفاده از حلال و در مقدار حداقلی اکسید کننده برابر g/L 5/7 تعیین شد. به منظور افزایش راندمان گوگردزدایی، از حلال¬های خانواده Basionic ([Bmim]mSO4) و خانواده حلال¬های DES در ترکیب با فرآیند اکسایشی استفاده شد. بررسی¬ها نشان داد که طی 45 دقیقه با استفاده از حلال [Bmim]mSO4، در نسبت سوخت به حلال برابر با 6، مقدار اکساینده به اکسید شونده برابر با 4 و دمای oC 70 می¬توان سوخت مدل حاوی ppmw 500 گوگرد (ترکیبات گوناگون گوگردی دی بنزو تیوفن، بنزوتیوفن و 4، 6 دی متیل دی¬بنزو تیوفن) و ppmw 445 کوینولاین در ایزواکتان حاوی 20 % حجمی تولوئن را تا 90 % گوگردزدایی و 100 % نیتروژن زدایی کرد. عملکرد کاتالیست بهینه در شرایط بهینه فوق الذکر در مقادیر اولیه گوگرد بالاتر، ppmw 1500، بررسی گردید و نتایج نشان داد طی این شرایط گوگردزدایی در یک مرحله تا 70 % قابل حصول است. به منظور بهبود راندمان، گوگردزدایی طی دو مرحله¬ای اکسایشی-استخراجی انجام گرفت؛ و نتایج نشان داد که برای سوخت مدل حاوی ppmw 1500 گوگرد و ppmw 1335 کوینولاین تا 87 % گوگردزدایی بهبود یافت. در فاز آخر، عملکرد سامانه پیشنهادی در گوگردزدایی سوخت واقعی دیزل حاوی ppmw 1235 گوگرد مورد ارزیابی قرا رگرفت. نتایج نشان داد طی دو مرحله می¬توان مقدار گوگرد سوخت واقعی را تا کمتر از ppmw 7 کاهش داد. نهایتاً عملکرد مخلوط کاتالیست و حلال طی مراحل متوالی عملکرد مورد ارزیابی قرار گرفت و نتایج نشان داد این مخلوط به خوبی تا 4 بار قابل بازگردانی از سوخت واقعی و کمینه 10 بار بازگردانی از سوخت مدل 500 و 4 بار از سوخت مدل 1500 بوده است.

کلید واژه: کاتالیست امولسیونی، وانادیم، گوگردزدایی اکسایشی-استخراجی، مایعات یونی

آدرس کانال تلگرام رسمی دانشگاه: https://telegram.me/IUST_Official

دفعات مشاهده: 3023 بار   |   دفعات چاپ: 505 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان

کلیه حقوق مادی ومعنوی این سایت متعلق به دانشگاه علم وصنعت ایران میباشد .هرگونه برداشت با ذکر منبع ، بلامانع است.

Persian site map - English site map - Created in 0.23 seconds with 49 queries by YEKTAWEB 4004