[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره دانشگاه::
درباره روابط عمومی::
معرفی افراد::
اخبار دانشگاه::
افتخارات دانشگاه::
برقراری ارتباط::
سایت های مرتبط::
تسهیلات پایگاه::
درباره دانشگاه::
اخبار ورودی های جدید سال 98::
آرشیو ماهنامه خبری وزارت علوم::
آرشیو گزارش های تصویری::
::
آرشیو نشریه پیام

AWT IMAGE

AWT IMAGE

نشریه پیام شماره 86

نشریه پیام شماره 85
نشریه پیام شماره 84

نشریه پیام شماره 83

نشریه پیام شماره 82

نشریه پیام شماره 81

نشریه پیام شماره 80

آرشیو نشریه پیام

..
آرشیو خبرنامه الکترونیک دانشگاه

AWT IMAGE

خبرنامه شماره ۳۱۷

خبرنامه شماره ۳۱۶

خبرنامه شماره ۳۱۵

خبرنامه شماره ۳۱۴

خبرنامه شماره ۳۱۳

خبرنامه شماره ۳۱۲

خبرنامه شماره ۳۱۱

خبرنامه شماره ۳۱۰

خبرنامه شماره ۳۰۹

خبرنامه شماره ۳۰۸

خبرنامه شماره ۳۰۷

آرشیو خبرنامه الکترونیک

..
آرشیو خبرنامه آموزش عالی
..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: دفاعیه دکتری در دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز ::
 | تاریخ ارسال: 1396/3/30 | 

دفاعیه دکتری در دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز

AWT IMAGE

 

مرتضی مافی (دانشجوی دکتری دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز)، سی و یکم خردادماه 1396 از رساله دکتری خود با عنوان «حذف ترکیبات گوگردی از مایعات هیدروکربوری به کمک مایعات یونی» دفاع می کند.

چکیده این رساله که راهنمایی آن را دکتر محمدرضا دهقانی بر عهده دارد، به شرح زیر است. ضمنا این جلسه دفاعیه، ساعت 9 صبح در کلاس 130 دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز برگزار می شود.

چکیده

عمده مشکل در فرایندهای گوگردزدایی عمیق، وجود ترکیبات حلقوی تیوفنی در سوخت است. ترکیبات تیوفنی غالباً در فرایند سولفورزدایی هیدروژنی شرکت نمی¬نمایند و یا در شرایط عملیاتی بسیار سخت حذف می¬شوند. روشهای مختلفی برای استخراج و حذف آنها توسعه یافته اند. یکی از این روشها، استفاده از مایعات یونی است. خواص منحصر بفرد مایعات یونی در مقایسه با سایر حلالها به سبب ترکیب آنیونها و کاتیونهای خاص ایجاد می شود و امکان استفاده از آنها بجای حلال های معمول را فراهم می¬کند. با طرحی جامع و انتخاب مناسب اجزای فرایند، جداسازی مشتقات تیوفنی (تیوفن، بنزوتیوفن و دی بنزوتیوفن) از مدل سوختی بمانند نرمال هگزان، نرمال اکتان، نرمال دکان، مدل سوختی نفتا و سوخت نفت سفید با استفاده از مایعات یونی بر پایه ایمیدازولیوم و پیریدینیوم و آنیونهای سازگار با محیط زیست بمانند نیترات[NO3] و تیوسیانات[SCN] مورد مطالعه قرارگرفت. بر این اساس و به عنوان اولین گام، داده¬های تعادلی مایع- مایع برای سیستم¬های سه جزئی (عامل گوگردی + مدل سوختی + مایع یونی) بصورت آزمایشگاهی بدست آمد. فاکتورهای انتخاب¬پذیری و ضریب توزیع¬پذیری با استفاده از نتایج آزمایشگاهی محاسبه شده و نتایج بدست آمده با نتایج سایر مایعات یونی مقایسه شدند. تحقیقات نشان داد صرف نظر از نوع کاتیون و آنیون، با کوچک شدن جرم مولکولی کاتیون مایعات یونی، انتخاب¬پذیری افزایش و ضریب توزیع¬ پذیری کاهش پیدا می¬کند. از آنجاییکه مایعات یونی از قابلیت بازیافت متعدد برخوردار هستند لذا از منظر کاربردی، پارامتر انتخاب¬پذیری از درجه اهمیت بیشتری برخوردار است و مایعات یونی با کاتیونهایی با طول زنجیر آلکیلی کوتاهتر، ارجحتر هستند. علاوه بر این هرچه طول زنجیر الکیلی مدل سوختی بیشتر باشد، انتخاب¬پذیری افزونتر و میزان حلالیت مدل سوختی در مایعات یونی کمتر می¬گردد و شرایط برای یک فرایند اقتصادی فراهم¬تر می¬شود. نتایج نشان می¬دهد که دما تاثیر چندانی برروی فرایند سولفورزدایی نداشته و دمای بهینه برای انجام فرایند سولفورزدایی دمای محیط می باشد که از نظر صرفه جویی در مصرف انرژی نیز مناسب است. تمامی داده¬های تعادلی بدست آمده با مدل ترمودینامیکی NRTL مورد برازش قرار گرفتند. بهترین نتیجه برای مایع یونی [BMIM][SCN] و مدل سوختی نرمال دکان بدست آمد. با تعیین مایع یونی برتر و مدل سوختی مناسب، با روش کاملاً مجزا و با آزمایشات جامع فرایندی، ترتیب قدرت حذف ترکیبات تیوفنی در مدل سوختی و سوخت واقعی بصورت، تیوفن< بنزوتیوفن< دی بنزوتیوفن بدست آمد. در سولفورزدایی استخراجی با مایع یونی برتر، تغییر ترکیب درصد اجزای غیرگوگردی در مدل سوختی نفتا بسیار ناچیز بود و از انتخاب پذیری مطلوب این مایع یونی حکایت دارد. آزمایشات برای سوخت واقعی نفت سفید نیز تکرار شد و نتایج مشابه از لحاظ ترتیب جدایش ترکیبات گوگردی و انتخاب پذیری بالای مایع یونی در عدم حلالیت ترکیبات غیر گوگردی در فاز غنی از مایع یونی، بدست آمد. با نسبت وزنی بهینه سوخت به مایع یونی 1:1 و با سه مرحله جداسازی، حذف 90% از سخت¬ترین ترکیب سولفوری تیوفنی بدست آمد. فرایند سولفورزدایی استخراجی اکسایشی با مایع یونی برتر مورد ارزیابی قرارگرفت و نشان از نامناسب بودن آن برای این فرایند است.

واژه‌های کلیدی: مایعات یونی، سولفورزدایی استخراجی، سوخت، مشتقات تیوفنی و مدل ترمودینامیکی

آدرس کانال تلگرام رسمی دانشگاه: https://telegram.me/IUST_Official

دفعات مشاهده: 3681 بار   |   دفعات چاپ: 880 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان

کلیه حقوق مادی ومعنوی این سایت متعلق به دانشگاه علم وصنعت ایران میباشد .هرگونه برداشت با ذکر منبع ، بلامانع است.

Persian site map - English site map - Created in 0.18 seconds with 49 queries by YEKTAWEB 4165